PAMIĘTAJ !!!
Nowe narkotyki zawierają substancje niezwykle groźne dla zdrowia i życia. Nowe narkotyki są trucizną i prowadzą do uzależnienia, chorób, zatruć, a nawet zgonów.
Problem związany z używaniem substancji psychoaktywnych, w tym nowych narkotyków przez młodzież jest wciąż aktualny. Wojewódzka Akcja informacyjno – edukacyjna skierowana jest do uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej oraz uczniów szkoły ponadpodstawowej. Głównym celem powyższej akcji jest zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, ale także alkoholu, tytoniu oraz leków przez osoby młode. Do celów szczegółowych należy zaliczyć: dostarczenie wiedzy o zagrożeniach i szkodliwościach związanych z używaniem "nowych narkotyków" oraz jak radzić sobie w sytuacjach kontaktu z tymi substancjami, promowanie zachowań bezpiecznych i asertywnej postawy uczniów w przypadku nacisku grupowego, jak również rozpowszechnianie informacji na temat miejsc i osób, które oferują pomoc i wsparcie. Wszystkie działania będą miały charakter profilaktyki, polegającej na prowadzeniu działań zapobiegawczych, skierowanych do osób objętych edukacją.
Koordynatorami akcji są:Agnieszka Krzyżanowska, Magdalena Marczyńska.
Zajęcia profilaktyczne „nowe narkotyki”
W miesiącu grudniu w zajęciach profilaktycznych na temat „Niebezpieczeństwo nowych narkotyków” wzięli udział wszyscy uczniowie Ośrodka. Celem głównym spotkania było dostarczenie wiedzy o zagrożeniach związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych - dopalaczy. W trakcie warsztatów przeprowadzono quiz, a uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy udzielali odpowiedzi za pomocą tabliczek „Tak” lub „Nie”. Wychowankowie wykonywali także zadania praktyczne, które pozwoliły usystematyzować ich wiedzę na temat dopalaczy.