ZPEW

  • Start
  • Innowacje Pedagogiczne

Laboratorium smaku

Innowacja została stworzona po to, aby uczniowie nabywali umiejętności przygotowania różnorodnych potraw, rozwijali samodzielność podczas pracy w kuchni oraz wykorzystywali zdobytą wiedzę w codziennym życiu. W czasie zajęć kulinarnych uczniowie będą wykonywać praktyczne zadania, polegające na przygotowywaniu różnorodnych potraw pod kierunkiem nauczycieli.  Uczniowie będą wyszukiwać przepisy w książkach kucharskich i zasobach Internetu lub korzystać z przepisów podanych przez nauczycieli, a następnie zostanie przeprowadzona ich analiza. Kolejnym etapem będzie przydzielanie zadań uczniom, zgodnie z ich rolą w przygotowywaniu potraw. W dalszej części zajęć wychowankowie przystąpią do wykonywania potraw pod nadzorem nauczycieli. Głównym celem innowacji jest rozwijanie samodzielności życiowej i kompetencji praktycznych uczniów poprzez działania kulinarne.

Proponowane działania są skierowane do uczniów klas I-II Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy (P1A, P2A) i będą realizowane podczas zajęć z przysposobienia do pracy, odbywając się dwa razy w miesiącu pod opieką pani Beaty Białej i pani Anety Wieczorkiewicz.

Bułeczki

W marcu rozpoczęliśmy realizację innowacji pedagogicznej pt. „Laboratorium smaku”. Podczas pierwszych zajęć uczniowie przygotowali mini bułeczki z ciasta francuskiego, nadziewane serem i szynką. Na początku zapoznali się z przepisem oraz potrzebnymi składnikami, a także utrwalili zasady bezpieczeństwa, obowiązujące podczas pracy w kuchni. Następnie przystąpili do pracy - wykrawali z ciasta kółeczka, układali je na blasze i piekli, a po upieczeniu wypełniali nadzieniem z sera i szynki. W trakcie zajęć kształtowano samodzielność oraz umiejętność pracy zespołowej. Uczniowie uczyli się również korzystania z przepisu kulinarnego i wykonywania kolejnych etapów pracy. Na zakończenie odbyła się degustacja przygotowanych przekąsek, co sprawiło wszystkim dużo radości.