ZPEW

  • Start
  • Szkoła promująca zdrowie

Ogólnopolski program edukacji antytytoniowej „Bieg po zdrowie”

 

Palenie jest niemodne. Nie chcę nigdy palić !!!

 

Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej skupia się głównie na profilaktyce antytytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Promuje on zdrowy styl życia, jako kluczowy czynnik wpływający na zdrowie i ma na celu ochronę młodzieży przed rozpoczęciem palenia. Najważniejsze tematy to: zwiększenie wiedzy w kontekście szkodliwości palenia papierosów i używania e-papierosów, walka z nałogiem, życie w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, a także kształtowanie umiejętności życiowych, takich jak: komunikacja, podejmowanie świadomych decyzji i odporność na presję rówieśniczą. Cykl zajęć realizowanych w ramach programu pozwala uczestnikom zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu.

 

Koordynatorami programu są: Anna Mikołajczyk, Alina Adamiak.

 

Palenie jest niezdrowe

 

W dniu 24 listopada odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Palenie jest niezdrowe”, których celem było poznanie składników dymu tytoniowego oraz jego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Uczniowie mieli za zadanie wykonać tematyczny plakat. Dzieci chętnie przystąpiły do pracy, kolorowały i dzieliły się swoimi pomysłami. Efekt ich zaangażowania przedstawiał negatywne substancje zawarte w każdym papierosie. Na zakończenie wszyscy zgodnie uznali, że palenie ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie nie tylko palacza, ale również osób z nim przebywających.

 

 

Jak się nie dać złowić nałogowi?

 

15 grudnia 2025r. odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Jak się nie dać nałogowi?”, których celem było wykształcenie u dzieci umiejętności jasnego i stanowczego wyrażania własnych potrzeb i granic, w tym umiejętności mówienia NIE! Podczas warsztatów uczniowie przypomnieli sobie, czym jest asertywność, odegrali scenki rodzajowe: „Potrafię mówić NIE” i obejrzeli film edukacyjny pt. „Nie pal przy mnie, proszę”. Uczestnicy spotkania wykonali także plakaty podsumowujące wiedzę zdobytą podczas warsztatów.

 

 

Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?

 

W ostatnim tygodniu stycznia w ramach realizowanego programu odbyły się zajęcia warsztatowe pt. „Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?” Celem zajęć było utrwalenie informacji na temat skutków palenia tytoniu i jego wpływu na organizm młodego człowieka. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie, jakie są skutki palenia tytoniu i wzięli udział w krótkim wywiadzie pt. „Kto pali, a kto nie pali z Twojego otoczenia”. Ostatnim etapem zajęć było wspólnie wykonanie plakatów utrwalających zdobyte wiadomości.