ZPEW

  • Start
  • Szkoła promująca zdrowie

Wojewódzki program edukacyjny „Wybierz życie – pierwszy krok”

 

 

Bądźmy odpowiedzialni  za zdrowie swoje i najbliższego otoczenia

 

Program podejmuje próbę rozwiązania bardzo ważnego problemu zdrowotnego, jakiem jest występowanie w Polsce raka szyjki macicy. Jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, a jego założeniami jest stworzenie świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywoływanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) u młodych ludzi, jak również dostępność profilaktyki wtórnej (badania cytologiczne)i pierwotnej (szczepienia profilaktyczne) oraz jej optymalnego zastosowania. Głównym celem programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę, a ponadto zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu oraz kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy. W naszej szkole rozszerzyliśmy powyższy program o działania dotyczące profilaktyki nowotworów piersi.

 

Koordynatorami programu są: Paulina Papierkowska-Bruś, Karolina Pietrzak, Anna Pilimon.

 

 

Miesiąc Świadomości Raka Piersi

 

Jak wszystkim wiadomo od wielu lat październik uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz  nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października 2025 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. W związku z powyższym uczennice szkoły branżowej i przysposabiającej do pracy wzięły udział w spotkaniu, którego tematyka nawiązywała do nowotworu piersi. Koordynatorki programu wyświetliły prezentację multimedialną, z której uczennice dowiedziały się jak dużym problemem jest rosnąca ilość zachorowań na raka piersi, jak wiele kobiet na niego choruje i przede wszystkim jak ważna jest profilaktyka tej choroby. Na zakończenie wszyscy obecni na spotkaniu przypięli różową wstążkę, która jest symbolem walki z rakiem piersi, a noszenie jej to znak solidarności z kobietami dotkniętymi nowotworem, wsparcie dla pacjentów i ich rodzin.

 

 

Profilaktyka HPV

 

W miesiącu lutym odbyło się kolejne spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych Ośrodka propagujące zdrowy styl życia i wczesną profilaktykę zapobiegania zakażeniu wirusem HPV. Uczniowie poznali konsekwencje zakażania tym patogenem, ale przede wszystkim uświadomili sobie, że dzięki powszechnym szczepieniom i regularnym badaniom kontrolnym, choroby wywoływane przez HPV mogą stać się w przyszłości chorobami niemal w pełni wyeliminowanymi.