ZPEW

  • Start
  • Programy i projekty

Z mapą przez świat

Ogólnopolski Projekt Edukacyjno-Podróżniczy „Z mapą przez świat” skierowany jest do grup wychowawczych i realizowany będzie przez Anitę Pawlak i Dorotę Wieczorek w okresie – od października 2025 roku do maja 2026 roku. Jego głównym celem jest kształtowanie postawy otwartości wobec świata i innych ludzi oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów. Projekt ma wzbogacić wiedzę dzieci o środowisku przyrodniczym i społecznym oraz pomóc im w zrozumieniu zależności i różnorodności występujących na świecie. Wobec współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych ważne jest, by uczniowie rozumieli złożoność świata i potrafili dostrzegać jego prospołeczne aspekty. Działania w projekcie opierają się na metodzie stacji zadaniowych, które umożliwiają uczniom naukę poprzez działanie, współpracę i doświadczenie. Dzięki temu dzieci mają okazję wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, co sprzyja utrwalaniu i pogłębianiu umiejętności.

 

 

Przystanek na trasie Europa

 

23 października wychowankowie grupy wychowawczej obejrzeli ciekawe prezentacje o krajach naszego kontynentu, sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując quiz i układali puzzle przedstawiające flagi państw europejskich. Następnie otrzymali paszporty i bilety na podróż wyobraźni do Londynu, podczas której poznali zabytki miasta i wypili tradycyjną angielską herbatkę o 5 o’clock. Na pamiątkę wizyty w Londynie mali podróżnicy wkleili naklejkę z symbolem brytyjskim do paszportu.

 

 „Z mapą przez świat”- Antarktyda

Grupy wychowawcze z naszego Ośrodka po raz kolejny wyruszyły w niezwykłą, wirtualną podróż, tym razem na najzimniejszy kontynent świata- Antarktydę. Wprowadzeniem do zajęć było obejrzenie prezentacji multimedialnej, przybliżającej Antarktydę, jej położenie geograficzne, klimat, krajobraz oraz ciekawostki związane z życiem na tym surowym kontynencie. Następnie uczniowie sprawdzili swoją wiedzę, rozwiązując quiz tematyczny, który wzbudził wiele emocji i zaangażowania. Kolejnym etapem było wcielenie się w rolę badaczy przebywających w stacji badawczej, którzy poznawali i badali właściwości lodu. Zajęcia miały charakter doświadczalny i sensoryczny, mali podróżnicy wykonywali różnorodne zadania, angażując zmysły, ucząc się poprzez zabawę i bezpośrednie działanie.

 

 

 

Kolorowy świat Ameryki Południowej

W ramach kontynuacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z mapą przez świat” podróżnicy z grup wychowawczych ponownie wyruszyli w wirtualną podróż pełną tajemnic i ciekawostek. Tym razem odkrywali Amerykę Południową, a dokładniej Brazylię. W wyobraźni przenieśli się do amazońskiej dżungli, pod imponujące wodospady i do tętniących życiem miast. Pomógł w tym film edukacyjny przedstawiający sekrety tego wielobarwnego kontynentu. Następnie wychowankowie sprawdzili swoją wiedzę w quizie oraz własnoręcznie wykonali maski karnawałowe inspirowane brazylijską paradą.